28.2.2024 7:37:53
קריירה בשב"כ

חשיפת חוליית חמא"ס - 1998

20/01/1998

רקע

ראשי החוליה גויסו, אומנו והוכוונו בידי מוחי אלדין אלשריף, חבר מפקדת חמא"ס ב-איו"ש ומומחה החבלה המרכזי של הזרוע הצבאית של חמא"ס שם. אלשריף – שאף כונה "המהנדס מס' 2", לאחר שהחליף את יחיא עיאש, "המהנדס מס' 1" של חמא"ס – נהרג (מרס 1998) כתוצאה מפיצוץ מכונית תופת שבהכנתה עסק.

ראשי החוליה ופעילותם

אחד מ-2 מפקדי החוליה היה רביע זע'ל, יליד 1975, תושב הכפר בית חנינא, רווק, חשמלאי במקצועו, שיועד להיות "הדור הבא" של "מהנדסי" חבלה של חמא"ס. זע'ל אומן בידי אלשריף בהכנת מטענים מתוחכמים מסוגים שונים, בהם: קלטות וידיאו ממולכדות, מטעני-חבלה המופעלים בשלט רחק, וכן בהכנת מעגלים חשמליים למטעני חבלה, וייצור חנ"מ מאולתר מחומרים כימיים (בעיקר מסוג "T.A.T.P.").

המפקד השני היה איהאב בכיראת, יליד 1973, מהכפר צור באהר, נשוי ואב לילדים, שהיה כלוא בעבר, בשנים 1991-1990, וב-1995-1993, בגין פעילותו בחמא"ס. בכיראת שגויס ב-1997, נפגש עם אלשריף מספר פעמים ברמאללה, ואומן על ידו בהכנת מטעני חבלה מסוגים שונים.

2 המפקדים גייסו תחילה את אחיהם לחוליה: אברהים בכיראת (יליד 1974) ואשרף זע'ל (יליד 1977), ובהמשך גויסו פעילים וסייענים נוספים.

כשבועיים לפני שנהרג העביר אלשריף לאיהאב בכיראת 11 קלטות וידאו ממולכדות, והנחה אותו להניחם במקומות ציבור, בגנים ציבוריים ובתאי טלפון. החוליה תכננה להניח את הקלטות הממולכדות בתחנות לוטו ובתחנות אוטובוס בפתח תקוה, אבל בפועל, לא עשתה שימוש בקלטות, אלא פירקה מהם את ה-חנ"מ כדי לעשות בו שימוש בפיגועים אחרים (הקלטות, ריקות מ-חנ"מ, הוסגרו במהלך חשיפת החוליה).

אולם נראה כי לפחות חוליה אחת נוספת קיבלה קלטות ממולכדות כאלה, שכן בפברואר 1998 התפוצצה קלטת ממולכדת, שהונחה במרתף למשחקי חלל בנתניה, וגרמה לפציעתו של נער באורח בינוני.

לאחר מותו של אלשריף עברו בכיראת וזע'ל להפעלתו של מי שהיה יד ימינו של אלשריף, סלמאן אבו עיד, יליד 1964, תושב הכפר בידו שמצפון לירושלים, והוא שציוות ביניהם. סלמאן הנחה אותם לבצע פיגועים כנקמה על מות מחיי אלדין אלשריף, ואף העביר לרשותם "ארגז עבודה" של אלשריף, ובו מנגנוני שלט רחק להפעלת מטעני חבלה, אמצעים להרכבת מנגנוני השהייה, וכן 2 מטעני חבלה.

פיגועים שבוצעו ועונשם

הפיגועים שבוצעו בידי החוליה הם:

בנוסף, חברי החוליה מסרו בחקירתם על תכנונים (שלא יצאו אל הפועל) לבצע פיגועים במתווה של פיצוץ מכונית תופת בתחנת אוטובוס בצומת מסובים; הנחת מטען חבלה על פסי הרכבת במלחה/ירושלים ובתחנת דלק באזור בית שמש; ופיגוע חטיפה של חיילים לצורך מיקוח.

פעיליה המרכזיים של החוליה נשפטו ונידונו לתקופות מאסר שונות:

סלמאן אבו עיד, מכווינה של החוליה הירושלמית, טופל בידי כוחות הביטחון הפלסטיניים, ביחד עם בן דודו סלים אבו עיד, לאחר שה-2 נפצ ב"תאונת עבודה" בכפר ביתוניא באזור ראמאללה (ספטמבר 1998). ב"תאונת עבודה" זו נהרג פעיל חמא"ס צבאי נוסף מהכפר בידו, זהראן זהראן.

28.2.2024 7:37:53