21.7.2024 14:38:36
קריירה בשב"כ

תופעת "הג'לג'לת" ברצועת עזה

17/06/2009

רקע

בשנים האחרונות החלו להתפשט בקרב ארגוני הטרור ברצועת עזה רעיונות ה"ג'יהאד העולמי". תחת שלטון חמא"ס (החל מיוני 2007) הופיעו ברצועה קבוצות הפועלות ברוח רעיונות "אלקאעדה" ו"הג'יהאד העולמי", שחלקן אף מעורבות בביצוע פיגועי טרור כנגד יעדים זרים וישראליים. בין אלה, ניתן למנות את: "צבא האסלאם" בהנהגתו של ממתז דע'מש, "צבא האומה" בהנהגתו של אסמעיל חמיד, שהוקם בידי פורשי "ועדות ההתנגדות העממית", "פתח אלאסלאם באדמת אלרבאט" ועוד קבוצות נוספות.

חשוב להדגיש כי מדובר בהתפתחות קבוצות מקומיות, בעלות אידיאולוגיה קיצונית, ברוח "הג'יהאד העולמי" שהקשר שלהן ל"אלקאעדה" ול"ג'יהאד העולמי" מבוסס על אימוץ הרעיונות והדרך של "הג'יהאד העולמי".

קבוצת "הג'לג'לת"

בין הקבוצות הללו ניתן למנות גם את קבוצת "הג'לג'לת". בתרגום לעברית פירוש המילה "ג'לג'לת" הוא הדהוד בקול גדול; רעם או קול הרעם המתגלגל. אחת ההשערות, באשר למקור השם הוא שיר ג'יהאד מפורסם המכונה "אנשודת ג'לג'לת" / "נשיד ג'לג'לת" (=פזמון הג'לג'לת). למעשה שיר זה והמונח "ג'לג'לת" הדומיננטי בו, מלווים לא מעט סרטונים באינטרנט, המתעדים את פעילותם של גורמים ג'יהאדיים בעולם, בדגש על "אלקאעדה".

בשנה האחרונה ובמיוחד מאז כינונה של "ההרגעה" ברצועה (החל מ-19 יוני- ועד 19 דצמבר 2008) ניכרת תופעה, במסגרתה חוליות ספוראדיות המורכבות מפעילים צעירים שהשתייכו, או עדיין משתייכים, לזרוע הצבאית של חמא"ס, בעלי אידיאולוגיה קיצונית ביותר (עליה יורחב בהמשך), מתאגדות לביצוע פיגועים, חלקן תחת השם "ג'לג'לת".

ישנן מספר סברות באשר לנסיבות ומועד הופעתה של התופעה;

האידיאולוגיה העומדת בבסיס התופעה כוללת מאפיינים ג'יהאדיים וסלפיים (=חזרה למקורות), שעיקרה חזרה למורשת האסלאם וחתירה להקמת מדינה אסלאמית קיצונית באמצעות מלחמת "ג'יהאד" נטולת ריסונים.

הסיכון מקבוצה זו נובע, לא רק מהקיצוניות של אנשיה, ומאמצעי הלחימה שברשותם, אלא גם מהעובדה שהפעילים המזוהים עם רעיון ה"ג'לג'לת", היו (או עודם) פעילים מהשורה הראשונה של גדודי "עז אלדין אלקאסם", שחלקם אף עברו אימונים צבאיים בחו"ל...

לקריאה נוספת אודות ארגונים נוספים - מילון ארגונים

21.7.2024 14:38:36