21.6.2024 15:47:56
קריירה בשב"כ

מעורבות סטודנטים פלסטינים מאיו"ש בטרור

20/07/2009

רקע

מתחילת שנת 2009, נמשך הטרור שמבוצע בידי פלסטינים מיהודה, שומרון וירושלים, כנגד אזרחים ישראלים ואנשי כוחות הביטחון, במתווים שונים, ביניהם: ירי, מטען, דקירה ודריסה.

לצד זאת, נשמרת רמה גבוהה של התרעות אל מול סיכול חוליות צבאיות מטעם ארגוני הטרור השונים (כדוגמת חמא"ס, "הג'יהאד האסלאמי" וכו') שחבריהן מתכננים לבצע פיגועי ירי, מטען, חטיפה ואף פיגועי התאבדות.

בין מבצעי הפיגועים שבוצעו ו/או שסוכלו גם סטודנטים המשתייכים לארגוני הטרור השונים, הפועלים באוניברסיטאות בשטחי יהודה ושומרון.

מעורבות סטודנטים בטרור

להלן מספר דוגמאות מהשנה האחרונה למעורבות בטרור של סטודנטים פלסטינים הלומדים באוניברסיטאות השונות באיו"ש, שרובם משתייכים לתאים הסטודנטיאלים של ארגוני הטרור:

בנוסף לדוגמאות אלה, יוזכר גם טיון טיון, יליד 1988, תושב חג'ה/קלקיליה, סטודנט באוניברסיטת אבו דיס, אשר נעצר במאי 2009 ביחד עם נוספים (אחיו אחמד טיון, עמאר נופל, תושבי חג'ה, ונסים ג'בעיתי, תושב פונדוק/קלקיליה) באשמת רצח תושב יקיר, ד"ר דניאל יעקובי ז"ל והצתת גופתו בתוך מכוניתו. טיון טיון רצח את יעקובי ז"ל שבא לתקן את רכבו במוסך של אחיו בכפר חג'ה והאחרים סייעו להכניס את גופתו לתא המטען של מכוניתו, להסיעה משם ולהציתה ולאחר מכן לטשטש את מה שהתרחש במוסך.

לסיכום

סטודנטים מהווים מאתר נוח לגיוס לטרור. זאת, בעיקר נוכח רמתם האישית הגבוהה, המודעות הפוליטית המפותחת והאידיאולוגיה המפעמת בהם, וכן נכונותם לפעול ללא לאות להשגת מטרותיהם. ארגוני הטרור הפלסטינים ביהודה ושומרון, המכירים בכך רואים באוניברסיטאות ב"שטחים" מאתר נוח לגיוס פעילים לביצוע פיגועים, והם מנצלים את תאי הסטודנטים של הארגונים כפלטפורמה לכך.

פוטנציאל הסיכון מאוכלוסייה זו גבוה, הן בשל גילם הצעיר והן, כאמור, בשל המוטיבציה הרבה האופיינית להם.

 

21.6.2024 15:47:56