21.7.2024 14:22:43
קריירה בשב"כ

מגמת עלייה בכוונות ארגוני הטרור באיו"ש לבצע פיגועי חטיפה של ישראלים

בתקופה האחרונה ניכרת עלייה בכוונות של ארגוני הטרור הפלסטיניים לבצע פיגועי חטיפה של ישראלים, באיו"ש ובישראל, על מנת להשתמש בחטופים כקלפי מיקוח על שחרור אסירים ביטחוניים.
21/09/2013

רקע

המאמץ למימוש פיגועי חטיפה מוכר מזה תקופה ארוכה, והוא מונע בהכוונתם של גורמים במפקדות הטרור בחו"ל, או ברצועת עזה, אך גם בהכוונה של אסירים ביטחוניים, הכלואים בישראל, החותרים להעמיד את עניינם על סדר היום ולהביא לשחרורם. לצד זאת, בחודשים האחרונים, ובמיוחד בעקבות מבצע "עמוד ענן" ברצועת עזה (נובמבר 2012), ניכר מאמץ ממוקד יותר בהיקשר זה, בדגש על הארגונים הבאים:

בין הסיכולים הבולטים בתקופה האחרונה יוזכרו:

מגמת העלייה בכוונות לבצע פיגועי חטיפה נחשפה בשורת סיכולים של חוליות טרור באיו"ש, שפעיליהן הודו בחקירותיהם בשירות הביטחון הכללי, בכוונה להוציא אל הפועל פיגועי חטיפה.

יצוין, כי במהלך שנת 2012 סיכל שירות הביטחון הכללי מספר חוליות טרור של "החזית העממית לשחרור פלסטין" (חז"ע) מאזורי רמאללה וצפון ירושלים, שאנשיהן נערכו לביצוע פיגועי חטיפה לצורך מיקוח על שחרורו של מזכ"ל הארגון, אחמד סעדאת, הכלוא בישראל. חלק מהחוליות היו בשלבים מתקדמים ביותר של ההיערכות לביצוע החטיפה, ואחת מהן (שחבריה נעצרו בספטמבר 2012) אף ביצעה מספר ניסיונות בפועל, של צלחו.

סיכום

בקרב ארגוני הטרור הפלסטיניים קיימת, מזה תקופה, מוטיבציה גבוהה לביצוע פיגועי חטיפה של ישראלים לצורך מיקוח על שחרור אסירים. לצד זאת, בחודשים האחרונים מזוהה עלייה ברמת האיום לביצוע פיגועי חטיפה, דבר שבא לידי ביטוי במספר חוליות הטרור, שסוכלו מבעוד מועד בידי כוחות הביטחון הישראליים, בטרם הצליחו להוציא אל הפועל את כוונותיהם (מתחילת השנה סוכלו 37 כוונות לביצוע פיגועי חטיפה).

ברקע לגידול במספר איומי החטיפה, כמה גורמים ובכללם, לחץ מצד פעילי טרור בכירים הכלואים בישראל, העוסקים מכלאם בהכוונת טרור, בדגש על הנחיות לביצוע פיגועי חטיפה, לצורך מיקוח על שחרור אסירים.

בנוסף, סוגיית האסירים נמצאת בקונצנזוס ב"רחוב הפלסטיני", כשברקע, בראיית ארגוני הטרור, נתפסת "עסקת שליט" כהישג וכמודל לחיקוי.

Read this article in English

 

21.7.2024 14:22:43