28.2.2024 7:01:06
קריירה בשב"כ

פעילות חיזבאללה מול ערביי ישראל

ארגון חזבאללה החל למקד פעילות מול "הפנים"/ישראל לאחר נסיגת צה"ל מלבנון, בשנת 2000. בעשור האחרון הורחבה והועמקה פעילות זו, כולל בקרב ערביי ישראל. בראיית חזבאללה, יתרונם הבולט של ערביי ישראל טמון בנגישותם הגבוהה למתרחש בישראל
26/05/2010

ניתן לסווג את פעילות חזבאללה מול "הפנים" ל-3 רבדים:

הפעלות חזבאללה מול ערביי ישראל

לצד ההתמקדות של חזבאללה בליבוי פעולות הטרור נגד ישראל באמצעות מופעליו, תושבי "השטחים", מייחס הארגון חשיבות עליונה ל"למידת" ישראל והכרת היריב לעומק. לפיכך, חזבאללה מרכז מאמץ לגייס מופעלים מקרב ערביי ישראל, שיוכלו לתת מענה להשגת מטרה זו, באמצעות איסוף מידע בנושאים השונים, ביניהם:

יצוין, כי הגם שחזבאללה אינו שולל מעורבות של ערביי ישראל בטרור, ואף מעודד הקמת חוליות, שיסייעו לו ב"יום פקודה", המשימה הראשונה, והאסטרטגית בראייתו, היא הרחבת מאתר המגויסים שיאפשרו לו נגישות למידע על ישראל ואיסופו.

מתחילת ההתקוממות (ספטמבר 2000) ועד שנת 2006 חשף שירות הביטחון הכללי מספר התארגנויות טרור של ערביי ישראל, שהוכוונו בידי חזבאללה. מרביתן עסקו במשימות מבצעיות שעיקרן, סיוע לתשתיות הטרור ב"שטחים" להוציא אל הפועל פיגועים בשטח ישראל, ובכלל זאת באמצעות הברחות אמל"ח מלבנון לישראל, והעברתו לידי תשתיות הטרור הפלסטיניות ב"שטחים" (בדגש על איו"ש).

תשתיות ומאתרים לגיוס בקרב ערביי ישראל

בתחילת העשור , טווה חזבאללה רשת קשרים ענפה עם ברוני סמים הלבנוניים, והסתייע בהם למטרותיו. לעיתים, הותנו עסקות הסמים מול גורמים פליליים בישראל, לא רק בתשלום כספי עבור העסקה, אלא גם בהשגת מידע על ישראל, בהתאם לצורכי חזבאללה.

בשנים האחרונות הורחב מאתר הגיוס של חזבאללה בקרב ערביי ישראל גם למאתרים נוספים כגון : גורמים אידיאולוגיים בדלנים, תוך שימוש בקשיים אישיים, או חולשה כלשהי הניתנת לניצול. הגיוס בפועל התבצע בעיקר בעת מפגש עם גורמי חזבאללה על רקע יציאה לחו"ל, במספר מקרים במהלך עלייה לרגל למכה (עלי ע'נאים, אסמאעיל סלימאן), או במחנה נוער (ראוי סולטאני), וכן בקרב אוכלוסיית הסטודנטים הלומדים בחו"ל (מנאר ג'בארין, ח'אלד קשקוש).

לעיתים קרובות מנוצלים קשרי משפחה בעיקר בקרב הפזורה הלבנונית, לאיתור ולגיוס, תוך שימוש בשיטת "חבר מביא חבר". בתקופה האחרונה עושה חזבאללה שימוש גם ברשתות חברתיות כדוגמת ה-FACEBOOK לצורך איתור מועמדים פוטנציאלים לגיוס.

ציוני דרך בולטים בהתנהלות חזבאללה מול ערביי ישראל

להלן מספר דוגמאות לפעילות חזבאללה מול ערביי ישראל:

2000 – חטיפת אלחנן טננבאום, תוך הסתייעות בקייס עוביד, ערבי ישראלי מטייבה, שנמלט לאחר החטיפה ללבנון, והמשיך מאז לפעול בשירות חזבאללה.

2002 – 10 אזרחים ישראלים תושבי הגליל נעצרו על-רקע העברת מידע מודיעני רגיש לגורמי חזבאללה בלבנון. העצור המרכזי בפרשיה, עומר הייב, תושב זרזיר, יליד 1963, סא"ל בצה"ל, הורשע בריגול חמור ונגזר עליו עונש של 15 שנות מאסר. הייב, שעמד בקשר עם סוחר סמים לבנוני המקורב לחזבאללה, שכינויו "אבו סעיד", התבקש להעביר מידע על היערכות כוחות צה"ל באזור חוות שבעה, מפות של אזור הצפון, מיקום מארבי טנקים, וכן מידע על אלוף פיקוד הצפון דאז, גבי אשכנזי.
בין העצורים האחרים, ג'מאל רחאל, יליד 1975, ותאמר הייב, יליד 1971, ששימשו כבלדרים להעברת המידע ללבנון ולהכנסת סמים לישראל. עצור נוסף עאמר עזאל, יליד 1974, העביר לחזבאללה טלפונים סלולאריים ישראליים, שאחד מהם נמצא על גופתו של אחד מ-2 המחבלים, שחדרו מלבנון לישראל, וביצעו פיגוע ירי (מרס 2002) סמוך לקיבוץ מצובה, בו נהרגו 6 ישראלים.

2003 – נחשפו 2 פרשיות של סיוע לחזבאללה, הברחות אמל"ח והחדרת סמים בהיקפים עצומים לישראל, במעורבות מספר מתושבי הכפר עג'ר. העצור המרכזי בפרשיה, סעד קהמוז, יליד 1963, תושב עג'ר, שעמד בקשר עם סוחר סמים לבנוני המקורב לחזבאללה, בשם רמזי נהרא, החדיר לישראל בחודשים האחרונים טרם מעצרו 4 טון סמים. קהמוז ביצע עבור חזבאללה משימות צילום בוידיאו (מעג'ר ועד צומת גולני, וכן בקרית שמונה), וכן העביר ללבנון, לבקשתו של נהרא, משקפות משוכללות לראיית לילה, תרגומונים אלקטרוניים, מפות וספרים אודות צה"ל וכן את השנתון הסטטיסטי של ישראל ועוד. לצד קהמוז פעלו אחיו, אחמד קהמוז, יליד 1981, ובנו יוסף קהמוז, יליד 1982, אשר שימשו עבורו כבלדרים, בין היתר, להעברת סמים ואמל"ח.

בנוסף, סוכלה התארגנות מהכפר ריינה, שהונחתה בידי חזבאללה להקים תשתית טרור, שתפעל לביצוע פיגועים בתחומי ישראל, ובכלל זאת פיגועי התאבדות. העצור המרכזי ע'סאן עתמאללה, יליד 1963, תושב ריינה, פעיל בל"ד בכיר, גויס לחזבאללה בתחילת 2003, והונחה להקים תשתית טרור בקרב ערביי ישראל, תוך הבטחת מימון. הוא גייס לתשתית את אחיו סרחאן עתמאללה, יליד 1978, פעיל בל"ד גם הוא, וכן נוספים. האח סרחאן יצא לפגישה עם גורמי חזבאללה בתורכיה ומשם הועבר ללבנון, לסדרת אימונים צבאיים בחסות חזבאללה, שכללה הדרכה על אמל"ח, והרכבת מטענים, תוך שימוש בחומר נפץ מסוג TNT ו- C4. בנוסף, עבר הכשרה בנושא התנהגות ביטחונית, גילוי מעקבים וכד'.

2004 – מעצר פעילים בכירים בתנועת "בני הכפר", תושבי עראבה, שגויסו לחזבאללה והונחו לסייע לתשתיות טרור ב-איו"ש. מחמד כנאענה, יליד 1965, תושב עראבה, מזכ"ל תנועת "בני הכפר", ואחיו מאג'ד כנאענה, יליד 1971, פסיכולוג במקצועו ופעיל בכיר בתנועה, גויסו בירדן בידי אותר של חזבאללה, אברהים עג'ווה. הם התבקשו להעביר לשימוש תשתיות הטרור ב"פנים" חומרי הדרכה להכנת אמל"ח, ולהכנת מטענים מורכבים ורקטות, וקיבלו בתמורה על כך עשרות אלפי דולרים. חומרי ההדרכה שהועברו באמצעות סרטונים, תמונות וקבצים, נשמרו בתוך רכיבי זיכרון מחשב והוסתרו בתוך מוצרי חשמל ביתיים. מאג'ד כנאענה העביר את "מוצרי החשמל" לג'נין, לידי אנשי תשתית טרור, שפעלה במימון ובהכוונה של חזבאללה. כמו כן, התבקשו האחים לספק לאותר בירדן מפות מפורטות של ישראל.
בנוסף, אחמד אלהייב, יליד 1968, תושב בית זרזיר גשש בצבא קבע, העביר לחזבאללה חומר מודיעיני וציוד צבאי בתמורה לתשלום כספי.

וכן, עלי אחמד ע'נאים, יליד 1948, תושב באקה אלע'רביה, שימש בכפרו כראש עמותת החאג' והעומרה (עליה לרגל למכה), ובמסגרת עבודתו יצא פעמים מספר למכה. ע'נאים קיים קשר, וקיבל סיוע כספי מנביל מחזומה, אסיר ביטחוני לשעבר ששוחרר ב"עסקת ג'בריל" וגורש ללבנון, והאחרון הפגישו בשנת 2003 במכה עם סוכן זר, שהציג עצמו כאיראני. הסוכן ביקש מע'נאים לאתר סטודנטים מקרב ערביי ישראל, אשר ייפגשו עמו בירדן והוא יטיל עליהם לבצע משימות בישראל, ובתמורה ידאג הסוכן למימון לימודיהם.

2005עוני אבו גוהר, יליד 1967, תושב נצרת, גויס (יולי 2005) לחזבאללה באוגנדה באמצעות קרוב משפחתו, תושב דובאי, עמו נפגש בדרום אפריקה. המשימות שהוטלה עליו היו: לחבור לאנשי כוחות הביטחון במטרה לשאוב מהם מידע ביטחוני שיועבר לחזבאללה; איסוף מידע על בסיסי צה"ל; והשגת טלפונים של סוחרי סמים בישראל. בפגישות נוספות שקיים אבו גוהר באירופה עם מפעילו מחזבאללה נרקמה תוכנית לקידום קשריו עם אנשי ביטחון, וזאת באמצעות מימון חזבאללה לרכישת מסעדה, שתשמש כפלטפורמה ליצירת קשרים עם אנשי ביטחון, שיגיעו לסעוד בה. במסגרת עסקת טיעון גזר בית המשפט על עוני אבו ג'והר 5 שנות מאסר בפועל.

2006ריאד מצטפא מזאריב, יליד 1976, תושב זרזיר, שעמד בקשרים עם סוחר סמים לבנוני, העביר לו – לאחר תחילת מלחמת לבנון השנייה – מידע, שיועד לחזבאללה, על התנהלות כוחות צה"ל. בין היתר, הועברו תכנונים של צה"ל (פתיחה בפעילות קרקעית, תקיפות מהאוויר, הצנחת כוחות וכד') וכן מיקום נפילות טילים.

2007 – חבר הכנסת עזמי בשארה, יליד 1956, נצרת, יצא את ישראל וסירב לחזור להשלמת חקירתו בחשדות של סיוע לאויב בזמן מלחמה בישראל, מסירת ידיעה לאויב, מגע עם סוכן חוץ, ועבירות על חוק איסור הלבנת הון. על פי החשד חלק מהעבירות, ובהן העברת מידע לחזבאללה, בוצעו במהלך מלחמת לבנון השנייה, ועליהן קיבל בשארה סכומי כסף משמעותיים.

בנוסף, מנאר מפיד ג'בארין קיבלה הצעת גיוס לארגון חזבאללה במהלך לימודיה בירדן בין השנים 2004-2003. הצעת הגיוס התקבלה באמצעות סטודנטית נוספת באוניברסיטה, עמה קיימה ג'בארין קשרים גם לאחר סיום לימודיה בירדן וחזרתה לישראל (2007-2005). השתיים שוחחו גם על תהליך הגיוס של ג'בארין, ועל אודות תוכנית האימונים שעליה לעבור, כולל אימונים תיאורטיים ומעשיים. לבקשת הסטודנטית הכניסה ג'בארין לישראל זיכרון נייד למחשב, במטרה להעבירו לפעילים מקומיים של הארגון.

2008ח'אלד קשקוש, יליד 1979, תושב קלנסווה, שהתגורר ולמד רפואה בגרמניה, גויס שם לחזבאללה, באמצעות קרוב משפחתו, ד'ר השאם חסן, רופא ממוצא לבנוני, שעמד בראש עמותה המגייסת כספים עבור חזבאללה. קשקוש קיים מספר פגישות בגרמניה עם מפעילו מחזבאללה (בין השנים 2008-2005) וקיבל כספים (13,000 יורו). משימותיו כללו הצבעה על סטודנטים מקרב ערביי ישראל הלומדים בחו"ל, לצורך גיוסם, וכן מיפוי מבני ציבור ובתי תושבים בקלנסווה. הוא הונחה לנסות ולהתקבל – אחרי חזרתו לישראל – לעבודה באחד מבתי החולים הגדולים כדי לספק מידע על אנשי ביטחון וחיילים המאושפזים שם.

2009אסמאעיל מחמד סלימאן, יליד 1982, בדואי תושב חג'אג'רה שבגליל, גויס לחזבאללה במהלך יציאתו לעומרה במכה (ספטמבר 2008). הוא גויס בידי מפעיל לבנוני, שהנחה אותו לאסוף מידע על פעילות כוחות צה"ל באזור מגוריו. נעצר טרם קיום פגישה נוספת עם מפעילו, במהלך העומרה באפריל 2009, במהלכה אמור היה לקבל משימות ולהיפגש עם פעילי חזבאללה נוספים.

בנוסף, ראוי פואד סולטאני, יליד 1986, תושב טירה, גויס לחזבאללה, במרוקו (אוגוסט 2008) בידי סלמאן חרב, מפעיל לבנוני שיעי, במהלך שהייתו שם במחנה צעירים פעילי בל"ד. מספר חודשים לאחר הגיוס (דצמבר 2008) סולטאני טס לפולין, נפגש שם עם מפעיל נוסף (המכונה סאמי), לו מסר מידע על הרמטכ"ל גבי אשכנזי, שנהג להתאמן באותו חדר כושר בקנטרי קלאב. סולטאני הונחה לאסוף מידע על אישים בכירים נוספים ועל בסיסי צה"ל בישראל, ולהעביר את המידע בטלפון או באמצעות האינטרנט (דרך אתר "פייסבוק").

סיכום

במהלך העשור האחרון ניכרת הגברה משמעותית במוטיבציה של חזבאללה להעמיק את חדירתו בקרב ערביי ישראל, תוך שכלול שיטות פעולתו. החתירה המתמדת של הארגון להגדיל את מאתר מגויסיו מקרב ערביי ישראל משקפת את החשיבות הרבה שהוא מייחס למגזר זה כבסיס לפעילותו נגד ישראל, תוך שהוא מנצל את הדמוקרטיה בישראל. התמקדות חזבאללה בין היתר בגורמים בדלניים ובבעלי עמדות קיצוניות בקרב ערביי ישראל, מגבירה את פוטנציאל הסיכון לישראל, הטמון במוכנותם של גורמים אלה לפעול נגד המדינה.

למרות האמור יודגש כי רובם המכריע של ערביי ישראל הינם אזרחים שומרי חוק הפועלים על פי הכללים הקיימים במדינה דמוקרטית.

28.2.2024 7:01:06