21.7.2024 14:10:21
קריירה בשב"כ

מעצר פעילי חמא"ס שעברו אימונים (1998-1995) באיראן ויועדו לשמש שדרת פיקוד צבאית

11/12/2012

רקע

בחקירתם מסרו השלושה כי שהו באיראן 3 שנים, שם עברו הכשרה צבאית מקיפה, בחסות "משמרות המהפכה" האיראניים, במטרה להכשירם לשמש כדור המפקדים הבא של חמא"ס.

יצוין, כי לא הייתה זו הפעם הראשונה בה פעילי חמא"ס צבאיים קיבלו הכשרה צבאית באיראן, אך ככל הידוע האימון שעברו השלושה היה המקיף ביותר שעברו פעילי חמא"ס באיראן עד אז.

אימונים אלה – כפי שהשתקפו בחקירה – הצביעו על הידוק הקשרים בין איראן לחמא"ס, ועל מאמץ איראני להגביר את השפעתה על חמא"ס.

מגויסים להכשרה באיראן

במהלך חקירתם מסרו השלושה כי בשלהי 1994 – ראשית 1995 נעשתה אליהם פנייה (בנפרד) מצד אנשי קשר של ההנהגה הצבאית של חמא"ס ב-חו"ל. הפנייה התבצעה במקומות בהם התגוררו או שהו לצורך לימודיהם: ח'לף ברצועה; ג'עברי בסודאן; וח'רזאללה בירדן.

אנשי הקשר הציעו להם לצאת לאיראן לקורס קצינים צבאי ממושך, על מנת להכשירם לשמש כחלק מדור המפקדים הצבאיים הבא של חמא"ס. עם הסכמתם כונסו משתתפי הקורס בסודאן, וקיבלו, לקראת נסיעתם, ויזות לאיראן בשגרירות האיראנית שם.

טארק זאיע', פעיל חמא"ס צבאי שהגיע במיוחד לסודאן מסוריה, תדרך את המשתתפים לשמור על חשאיות, ולאמץ סיפור כיסוי לפיו הם יוצאים ללימודים באוניברסיטאות ב-חו"ל. כל זאת מחשש שייחשפו בשובם בידי השב"כ. בנוסף, הוויזות שקיבלו לא הוחתמו בדרכוניהם, אלא בדף נפרד, על מנת שלא לחשוף בפני ישראל את דבר שהותם שם.

השלושה שהו באיראן בין השנים 1995–1998, בחסות "משמרות המהפכה" האיראניים, ועברו מסלול ההכשרה, בו השתתפו 6 פעילי חמא"ס: 2 מהרצועה, 2 מאיו"ש (בנוסף לח'אלד חרזאללה שנעצר, התאמן עמם פעיל חמא"ס מאזור בית לחם, אשר בתום אימוניו לא שב ל"שטחים" אלא התמקם בירדן), ו-2 פעילים שמוצאם מ-חו"ל.

ההכשרה באיראן - תכנים וביקורים

במהלך הכשרתם באיראן השתתפו הנחקרים בקורסים הבאים, שהעבירו להם אנשי "משמרות המהפכה – כוחות אלקודס":

במהלך הכשרתם ביקרו את הצוערים ראשי הנהגת חמא"ס ב-חו"ל: ח'אלד משעל, ראש "הלשכה המדינית" של התנועה, סגנו מוסא אבו מרזוק, ובכירים נוספים, ביניהם: עמאד אלעלמי, אוסאמה חמדאן, שהיה מעורב בארגון קליטתם ושהייתם באיראן, וכן ונציג חמא"ס באיראן. המבקרים ציינו בפני הצוערים כי הם "המחזור הראשון" שעובר אימונים מסוג זה, ובמשתמע יבואו אחריהם נוספים.

בתקופה הראשונה לשהייתם באיראן ליווה את הצוערים עז אלדין שיח' ח'ליל, פעיל צבאי בכיר בסוריה, שהיה אחראי על ארגון יציאתם ואימוניהם באיראן. הוא שהה לצדם כ-3 חודשים והעביר להם שיעורי דת. יצוין, כי שיח' ח'ליל – תושב הרצועה לשעבר, אשר נמנה עם 400 מגורשי חמא"ס למרג' אלזהור בלבנון (דצמבר 1992), היה ראש הזרוע הצבאית החשאית ברצועה, ולאחר גירושו, השתקע בסוריה ושימש כאחראי חמא"ס על הכוונת הפעילות הצבאית ב"שטחים".

לקראת חזרתם ל"שטחים"

במהלך התקופה, ובעיקר לקראת שובם ל"שטחים", עברו הנחקרים מספר תדרוכים ופעולות הכנה לקראת שובם. תדרוכים אלה כללו:

בקיץ 1997, בטרם חולקו הצוערים למגמות התמחות: חי"ר, תותחנים, ים ואויר – הפסיקו האיראנים את הכשרתם של 6 הצוערים מטעם חמא"ס. מאמציהם של בכירי התנועה לשכנע את האיראנים להשלים את האימונים לא צלחו, ולצוערים נאמר כי בעתיד ישובו לאיראן להמשך הקורס.

הצוערים נאלצו להמתין באיראן בחוסר מעש, ולבסוף – לאחר כשנה – הוחזרו להם דרכוניהם והם שבו לסודאן. מסודאן יצאו פעילי הרצועה ג'עברי וח'לף להודו (ספטמבר 1998) לצורך חיזוק סיפור הכיסוי, כמי שלמדו שם. הם נפגשו שם עם שיח' ח'ליל, שהעביר להם תדרוך מסכם לקראת שובם ל"שטחים", ונתן להם כספים לכיסוי שהותם למשך מספר חודשים בהודו. בתקופה זו הם למדו אנגלית ומחשבים, ורכשו תיעוד מזויף של בוגרי אוניברסיטה הודית. מהודו הם טסו (מרס-אפריל 1999) לירדן ולמצרים, ונעצרו במעברי הגבול לישראל.

הנחקר השלישי - ח'אלד חרזאללה מיעבד/ג'נין, נפגש בסודאן עם טארק זאיע', עוזרו של שיח' ח'ליל, וקיבל ממנו תדרוך וסיפור כיסוי, לפיו למד בסודאן, ואף צויד באישור מזויף על סיום לימודיו באוניברסיטת חרטום. מסודאן טס חרזאללה לירדן וכאמור, נעצר במעבר הגבול בגשר אלנבי (אוקטובר 1998), אך שוחרר. בוא נעצר בשנית (אפריל 1999) לאחר שעלה בחקירתם של פעילי הרצועה, כמי שהתאמן עמם באיראן.

סוף דבר

נגד השלושה הוגש כתב אישום שכלל שורת עבירות, ביניהן: חברות בהתאחדות בלתי מותרת; ביצוע שרות עבור התאחדות בלתי מותרת; קיום מגע עם ארגון עוין, ועם ארגון עוין מחוץ לאזור; קשירת קשר לעבור אימוני נשק וחבלה; אימוני נשק וחבלה מחוץ לאזור; אחזקת כלי ירייה ופצצה ללא היתר, ופגיעה בביטחון האזור.

השלושה הועמדו לדין ונשפטו (כל אחד מהם) ל-4.5 שנות מאסר בפועל, ול-3 שנות מאסר על תנאי למשך 5 שנים.

הם שוחררו מהכלא ב-2003, וחזרו לפעול ב-חמא"ס. הבולט מביניהם: אחמד ג'עברי, מונה כאחראי על אבטחתו האישית של בכיר חמא"ס, אסמאעיל הניה, וראש הממשלה מטעם חמא"ס (החל משנת 2006). ובהמשך שימש כמפקד "מנגנון הביטחון וההגנה" של חמא"ס, והאחראי על אבטחת אישים ואורחים ברצועת עזה. הוא נהרג (27 דצמבר 2008) במהלך מבצע "עופרת יצוקה".

 

21.7.2024 14:10:21